środa, 16 maja 2018

Bestia w jaskini i inne opowiadania - H.P. Lovecraft
Dlaczego postanowiłem przeczytać opowiadania Lovecrafta? Z prostego powodu. 
Każdy uważa go za króla grozy, stawiając z Stephenem Kingiem a nawet uważa za lepszego od niego, dlatego chciałem sprawdzić czy to prawda.
Czy jest tak naprawdę? Czytajcie do samego końca.
Książka posiada 47 opowiadań. Jedne są krótkie drugie długie.
Spośród tylu opowiadań, mojej osobie przypadłe takowe:
- Bestia w jaskini. Jest to historia o mężczyźnie który zgubił się w jaskini, podążając za przewodnikiem. Okazuje się iż w jaskini czyha coś złego. Czy to tylko wyobraźnia mężczyzny czy naprawdę zło znajduje się w tym samym miejscu co nasz bohater?
-  Alchemik - Klątwa, która ma swoje uzasadnienie. Dlaczego po określonym czasie, giną osoby z pewnego 

- Poza murem snu
. - Opowieść o istnieniu obcych i wykorzystaniu ciała osoby jako żywiciela. Tę opowieść śledziłem z zapartym tchem, bardzo przypadła mi do gustu.

-  Grobowiec. - Czy kiedykolwiek odczuwaliście zew grobu? Czy przerzucie nakazało wam dostać się do środka? Czy to obłąkanie czy coś straszniejszego? - W tej historii znajdziecie odpowiedź na to przerażającą odpowiedź.
-  Biały Statek - Biały Statek zmierza co pewien czas na morzu, ukazując się pewnemu latarnikowi. 
Czy jest on prawdziwy czy natomiast to tylko widmo? A co gdybym wam powiedział, że możecie wejść na pokład tego statku? Skorzystalibyście? 
-  Koty Ultharu - Historia dla miłośników kotów, chociaż... Przekonajcie się sami.Mamy do czynienia z osobami, które znęcają się nad kotami. Natomiast nie wiedzą, że wszystko zmieni się, gdy do miasta przyjeżdża grupa dziwnych osób, już na pierwszy rzut oka, widać że nie są miastowi. Co takiego może się wydarzyć?
- Drzewo - Moim zdaniem, jest to jedno z ciekawych opowiadań. Dwóch utalentowanych mężczyzn, którzy swój talent, zamieniają w piękno. Gdy nagle jeden z nich, zapada w chorobę, zaczyna dziać się coś niewytłumaczalnego...
-  Zewnętrzni Bogowie. Kto z was nie jest ciekaw jak wyglądają Bogowie? Pewien śmiałek, chce się tego za wszelką cenę dowiedzieć. Jakie mogą być tego konsekwencje?
- Przeklęty Dom - Co wydarzyło się w pewnym starym domu? Jakie skrywa tajemnice? Czy ktoś odkryje tę tajemnice? 
- Przerażający staruch - Historia tutaj, dotyczy starca, który ponoć rozmawia ze zmarłymi w swoim domu. Moje oczekiwania co do tego opowiadania były większy, niestety była za krótka a szkoda.
- Uwięziony wśród Faronów. - Podobają mi się klimaty wierzeń egipskich, dlatego przypadło mi do gustu te opowiadanie. - Nasz bohater zostaje uwięziony za sprawą intrygi Arabów i zostaje wrzucony do świątyni egipskiej.
To tylko parę ciekawych opowiadań, natomiast nie potrafiłem przebrnąć przez taką jak:

- W poszukiwaniu nieznanego Kadath. - Opowiada ona o krainie snu, w której jest miasto dzięki któremu, nasz marzyciel odkryje harmonie. Jedna z najbardziej moim zdaniem, skomplikowanych historii. 
Moje odczucia po przeczytaniu tej książki? Są dobre, natomiast pewne historie są ciężkie. Każda z nich posiada morał, który musimy zinterpretować na swój własny sposób. Opowiadania nie są typowe, nigdy nie czytałem jeszcze takowych, mimo tego chętnie się to wszystko czyta. - Postacie, światy... - Po prostu coś pięknego! Jestem bardzo zaskoczony. Natomiast mam odczucie, że zacząłem czytanie od opowiadań które są bardzo skomplikowane momentami. Może musiałbym przeczytać coś lżejszego? Z tego względu, że niektórych nie zrozumiałem lub były dla mnie dziwne. Osobiście bardzo polecam,warto. Minusem jest używanie słowa "ziomki". Nie wiem czy to wina tłumaczenia?. No i drugim minusem, jest to, że opowiadania niektóre mogą sprawiać problemy czytelnikowi, tak jak miało to miejscu u mojej osoby. Śmiało stwierdzam, że Lovecraft to król grozy 20 wieku, tak jak napisał to Stephen King a ja zgadzam się z tym w stu procentach i gdyby dziś żył, byłby ponad Stephenem Kingiem.

"Jestem bytem, jak te wolne duchy, którymi stajecie się w snach pozbawionych marzeń".

Moja ocena: 7/10
Liczba stron:648
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

7 komentarzy:

 1. Dziękuję za wizytę u mnie :) twórczością Lovecrafta interesuję się od dawna - wydrukowałam sobie nawet jego opowiadanie w oryginale "The Cats of Ulthar" :) po tę książkę z przyjemnością sięgnę w przyszłości. Muszę poznać fenomen tego autora.

  Książkowa Przystań

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sprawy :) - Też mnie ciekawi jego twórczość. Niestety, trochę mi to zajmie. Kolejka książek do przeczytania stale rośnie. Mimo tego, przekonał mnie do siebie, jego opowiadania są inne.

   Usuń
  2. Mają właśnie bardzo specyficzny klimacik :)

   Usuń
 2. Akurat Lovecraft ma rozmach, trzeba mu to przyznać. ;) Bardzo Go lubię, choć przyznaję szczerze, nocami go jednak nie czytam. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspomniałam, że wpadne i oto jestem B) Bardzo podoba mi się twój blog i jestem pod wrażeniem, że od podstaw stworzyłaś coś tak dobrego. Przy okazji chyba skuszę się na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuje! Polecam,będziesz zadowolona, lecz jeśli nie czytałaś czegoś od Lovecrafta, polecam lżejsze opowiadania. Dla mnie samego były niektóre ciężkie. Pozdrawiam :)

   Usuń

Pan lodowego ogrodu - Tom IV - Jarosław Grzędowicz

"Najpierw poczuliśmy spływający na nas chłód, a potem dziwne mrowienie na skórze, które jeżyło włosy na rękach i karku. Zawod...