środa, 23 maja 2018

Mózg - Opowieść o nas - David Eagleman


Kto tu rządzi? 
"No cóż, kosmos okazał się o wiele większy, niż kiedykolwiek wcześniej go sobie wyobrażaliśmy, patrząc nocą w rozgwieżdżone niebo. 
Podobnie też wszechświat roztaczający się we wnętrzu naszej głowy wykracza dalece poza zasięg naszych świadomych doświadczeń. Dziś dopiero zaczynamy dostrzegać pierwsze migawki z ogromu jego wewnętrznej przestrzenie. Wydaje się, że rozpoznanie twarzy przyjaciela, jazda samochodem, zrozumienie dowcipu albo decyzja o tym, co wyjąć z lodówki, nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku, ale wbrew pozorom wszystko to jest możliwe jedynie za sprawą ogromnej ilości obliczeń, do jakich dochodzi poza naszą świadomością. W tej dokładnie chwili oraz w każdym innym momencie naszego życia w sieciach mózgowych wre praca: miliardy impulsów elektrycznych pędzą wzdłuż neuronów, uruchamiając sygnały chemiczne rozsyłane do bilionów połączeń synaptycznych między komórkami. Warunkiem pojawienia się nawet najprostszych zachowań jest przeogromna siła działania, jaką dysponują neurony. Wciąż pozostajemy rozkosznie nieświadomi tych działań, ale koloryt i kształt naszego życia zależy całkowicie od tego, co się dzieje "pod maską": to, jak się zachowujemy, co jest dla nas ważne, nasze reakcje, nasze uczucia i pragnienia, co uznajemy za wiarygodne lub nie. Nasze doświadczenie jest jedynie produktem końcowym działania tych ukrytych struktur. Zatem kto tak naprawdę dzierży ster?" 
Znalezione obrazy dla zapytania david eagleman 

David Eagleman - neurobiolog, wykładowca na Stanford University, specjalizujący się w plastyczności mózgu, percepcji czasu, synestezji i skrzyżowaniu nauki z polityką społeczną. Właściciel niemałej liczy patentów i autor przeszło dziewięćdziesięciu publikacji naukowych, a także dwóch światowych bestsellerów: Powieść "Sum" oraz książki "The Secret Lives of the Brain" oraz twórcą i prezenterem programu telewizyjnego BBC The Brain.Sięgnąłem po tę pozycje z prostego powodu. Lubie dowiadywać się czegoś nowego a szczególnie, jeśli tyczy to funkcjonowania naszych organów. 

Książka jest podzielona na 6 rozdziałów. Mianowicie:

1 - Ja, czyli kto?
2 - Rzeczywistość, czyli co?
3 - Kto tu rządzi?
4 - Jak to jest z tym podejmowaniem decyzji?
5 - Kim się staniemy w przyszłości?


Czy zastanawialiście się dlaczego firmy ubezpieczeniowe  mają tak drogie ubezpieczenie samochodu, jeśli kierowca nie ma ukończonych 25 lat? Ja się nigdy nad tym nie zastanawiałem, dlatego byłem zdziwiony, że odpowiedź na moje pytanie znajduje się w mojej głowie. To mózg. Przez niego tak się dzieje. Dlaczego? Z takiego powodu, że w naszym mózgu zachodzą ogromne przemiany odpowiedzialne, za zaawansowane rozumowanie i panowanie nad popędami, okres dorastania to nic innego jak czas dramatycznych zmian w zakresie poznawczym. Podobnie działają chociażby sądy wydając wyrok na młodocianym przestępcy, traktując go mniej surowo niż dorosłego. 


Czym jest synchronizacja zmysłów? Co dociera do naszych zmysłów szybciej? Błysk a może huk, który wydobywa się z strzału pistoletu? 
Przeprowadzono tutaj pewne doświadczenie dotyczące sprinterów. 
Dotyczyło ono, wystartowania  przy pomocy wystrzału z pistoletu jak i błysku. Te doświadczenie ma na celu zbadanie szybkości. Jak myślicie? Co okaże się skuteczniejsze i dlaczego?


Nie zdajemy sobie sprawy, że każdego dnia w naszym mózgu wykonuje się nieodczuwalna dla nas praca dzięki której jesteśmy w stanie chociażby napić się kawy z zamkniętymi oczami ,lecz gdyby spojrzeć na tę prostą czynność bardzo szczegółowo, nasz mózg podczas tego wykonuje masę czynności jednocześnie. Dokonuje obliczeń podniesienia filiżanki do ust. A co gdyby tak jeden z czynników przestał działać? Gdybyśmy musieli skupiać się na każdym kroku?


Podejmowanie decyzji wydaje się nam trudne każdego dnia, prawda? 
Zastanówmy się na chwile. Dlaczego tak jest? Gdybyśmy mieli do wyboru uratować 4 osoby, celem śmierci jednej co byście wybrali i z jakiego powodu? Które obszary powodują takie a nie inne działania?


Wszystko opisane jest przez Davida Eaglemana w sposób klarowny i prosty. Nie wyobrażam sobie czytania masy doświadczeń językiem naukowym.Każdy z rozdziałów zawiera informacje na temat naszego mózgu, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Mojej osobie przypadły wszystkie rozdziały do gustu. Dodatkowym plusem jest to, że książka jest ilustrowana, więc mamy możliwość dokładnego dostrzeżenia miejsca, które jest opisywane. Z tyłu książki, opisane są również pojęcia jak i odnośniki badań, które były użyte w tej pozycji, więc jeśli nie macie pojęcia co jakieś słowo oznacza z tyłu znajdziecie odpowiedź.
Mimo tego, sięgając po tę pozycje oczekiwałem czegoś więcej, mianowicie chociażby takich tematów jak na przykład: Jak wspomagać pracę mózgu? Schizofrenia oraz szersze pojęcia, których nie znalazłem akurat tutaj. Wszystko czyta się szybko. Mimo tego dowiedziałem się paru nowych informacji o których nie miałem pojęcia. Polecam przeczytać, jeśli chcecie się przekonać trochę o swoim narządzie, który odpowiada za wszystko w waszym życiu.

Jeśli znacie książkę, która jest napisana przystępnym językiem i znajdę w niej odpowiedzi na moje pytania oraz wiele więcej, będę wdzięczny za każdy tytuł.

"To, kim się staniemy w przyszłości, zależy w całości od nas samych."


Moja ocena: 6/10 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 252

2 komentarze:

Pan lodowego ogrodu - Tom IV - Jarosław Grzędowicz

"Najpierw poczuliśmy spływający na nas chłód, a potem dziwne mrowienie na skórze, które jeżyło włosy na rękach i karku. Zawod...