piątek, 5 lipca 2019

Dyskurs literacki, czyli 15 pytań do Krystiana Gałuszki.

Moi drodzy!


Mam ogromną przyjemność przedstawić wam wywiad z autorem takich pozycji jak: "Księga Raziela", "Modre ajnfarty" czy "Wieczerza mistrzów, czyli magiczna podróż z miastem Er". Krystianem Gałuszką. 

Wywiad jest uzupełnieniem literackiego dyskursu, który współorganizuję w ramach Festiwalu PolskaEire na banhowie w Chebziu, w Rudzie Śląskiej.

Wszystkich zainteresowanych bezpośrednim spotkaniem z Krystianem Gałuszką zapraszam na festiwal. Szczegóły na http://polskaeirefestiwal.pl/piatek.phpPoniżej przedstawię wam jego osobę.


Śląski poeta i prozaik, ur. 2 marca 1962 r. w Chorzowie.

Współzałożyciel wraz ze Zbigniewem J. Derdą i Grzegorzem Sikorą Grupy Literackiej ECCE. Współtwórca wraz z Bogusławem Kubistą Galerii Działań KREKOT.

Debiutował w „Tak i Nie” w roku 1984. Laureat kilku konkursów literackich. Drukuje teksty w prasie lokalnej  i regionalnej. Współredaktor i redaktor kilkunastu wydawnictw związanych tematycznie ze Śląskiem. Autor scenariusza do filmu “Karol Godula. Wizjonerstwo i praca - wytrych do sukcesu”.

Zapraszam na wywiad!


1 Czy są Krystianie w twojej biblioteczce pisarze/ osoby którzy mają jakieś szczególne znaczenie. Jeśli tak dlaczego?
Mam trochę książek. No nie dużo. Wszystkie znalazły się tu nieprzypadkowo. Zatem, w pewnej przestrzeni, każda z nich posiada swoją szczególność. Nazwiska. Hmm. Może najbardziej Waniek, którego ciepłą frazę lubię bardzo. To takie literackie pochylenie nad tą naszą rzeczywistością. Z tą swoistą erudycją, jakby od niechcenia. Wydaje mi się subtelniejszy niż Eco czy Borges, pod urokiem których również jestem. Uwodzi mnie ten balans pomiędzy światami. I u Wańka ten magiczny Śląsk oczywiście.
2 Książka, którą przeczytałeś jaką pierwszą w życiu?
Nie pamiętam. Być może była to opowieść z serii „poczytaj mi mamo” o wróbelku Elemelku.Znalezione obrazy dla zapytania krystian galuszka3 Czy masz  jakiś specjalny kąt gdzie tworzysz swoją książkę? Ewentualnie jakieś warunki muszą być spełnione aby lepiej się pracowało?
Cóż. Dzisiaj to jest głównie laptop.
4 Każdy dobry pisarz podobno robi plan.
Rozumiem, że mówimy o planie w kontekście utworu. Trudno pisać, jeżeli nie wiemy co chcemy napisać (acz jako metoda twórcza zdarza się niektórym). W moim przypadku, czasem jest to plan ramowy i tylko w głowie (to przy mniejszych formach), a czasem plan bardziej w formule “mapy mózgu” na papierze.

5 Czy jest jakiś ulubiony film, który na podstawie książki rozczarował twoją osobę?
Ulubione filmy mnie nie rozczarowały. W kwestii adaptacji utworów literackich na język filmu, mam świadomość, że są to zawsze dwa różne byty artystyczne. Film jest swego rodzaju odczytaniem dzieła literackiego przez jego twórców i trudno mieć pretensje, że filmowcy poszli nie tam, gdzie ja, jako czytelnik sobie wyobrażałem, że należy iść. Jakkolwiek zawsze książka góruje, a to z tej właśnie przyczyny, że jest to intymny świat, który powstał w głowie czytelnika. Analogicznie jest z filmem, na bazie którego powstała książka. Polecam wszystkim „Odyseję kosmiczną 2001”.
6 Czy poza książkami, jest coś co również cię odpręża? Sprawia podobną przyjemność?
Właśnie film. I oczywiście muzyka.
7 Ulubiony napój przy pisaniu?
Kawa.
8 Jaka myśl przychodzi do głowy na widok czytelników podchodzących do ciebie?
No popatrz. Jaki miły człowiek.
Znalezione obrazy dla zapytania ksiazki krystian galuszka9 Jak to się stało, że zacząłeś pisać książki?
Pierwsze były wiersze, które powstały oczywiście z miłości młodzieńczej. Czyli cierpienie młodego Wertera – rzecz jasna bez spektakularnego strzału w głowę. Zatem początkowo były tomiki wierszy. Dopiero później pojawiły się inne formy.
10 Pisarz/osoba z którym chciałbyś  spotkać? Dlaczego?
Wiadomo z Martinem. Pamiętam do dzisiaj jego „Piaseczniki” (opowiadanko grozy – w których raczej nie gustuję), a było to ponad trzydzieści lat temu. Polecam.
11 Czy któryś z bohaterów z napisanych książek, oddaje najbardziej twoje cechy charakteru? Jeśli tak to jaka to cecha?
Każdy mój bohater ma coś ze mnie. Tak mi się wydaje. Miło pomyśleć, że tą taką cechą główną, jest w finale pozytywne nastawienie do wyzwań.
12 Książka papierowa czy e-book?
Poza oczywistym zapisem pewnej narracji, książka to dzieło edytorskie, które nad wyraz lubię. Zatem kodeks w swej klasycznej postaci.
13 Jakie cechy charakteru przydają się w pracy pisarza?
Nie wiem. Może lenistwo, które zwodniczo zawsze pochyla do pracy. Tak, pracowitość – jak we wszystkim.
14 Czy myślałeś o napisaniu kolejnej książki? 
Najbliższa książka, nad którą rozmyślam, aby napisać to opowieść z Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną w tle. I jak zwykle siłowanie się dobra ze złem.
15 Czym możesz podzielić się z czytelnikami, czym jest pisanie dla ciebie?
Przyjemną męczarnią.


Serdecznie dziękuje za udzielenie wywiadu! 


Źródła książek:
Źródło książki -1
Źródło książki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Upadłe anioły - Graham Masterton

Przeszłość - Każdy z nas ma taką za sobą, niezależnie czy była ona dobra czy też nie. Gdy zrobiliśmy kilka błędów albo dużo złych rzeczy, st...